Click here to see the 2014 100 Best Fleets in North America contest.  
   

Home

Seminars

    Seminar benefits
    Testimonials

    Schedule

    Host a seminar

    Photos

100 Best Fleets

    Testimonials
    About The 100 Best

    Criteria

    Application

    Current winners

    Past winners

Green Fleet Award

    About The Award

    Application

    Current winners

    Past winners

Clean Cities

Advertise with us

    Benefits

    Application

100 Best merchandise

100 Best Book

100 Best Audit

Business Tools

Fleet Manager's Poem

Register with us

About us

Contact us

 

2013 Winners
The 100 Best Fleets in North Americaâ„¢!


The100 Best Fleets in North America for 2013 are listed below in rank order,
followed by the Honorable Mentions.

The 100 Best Fleets (Rank Order)


2013 100 Best Fleet winners announced on June 12th in
San Antonio, Texas. Photo credit to Joanne Tucker.

1 City of Culver City, CA; Paul Condran (Coverage)
2 City of Columbus, OH; Kelly Reagan
3 Dakota County, MN; Kevin Schlangen
4 City of Denver, CO; Denver Fleet Management Division
5 City of Santa Ana, CA; Rick Longobart
6 City of Moline, IL; J.D. Schulte
7 City of Fort Wayne, IN; Larry Campbell
8 City of Fort Worth, TX; Wayne Corum
9 City of Sacramento, CA; Keith Leech
10 City of Rochester, NY ; Mike Quattrone
11 City of Conroe, TX; Tom Higgs
11 City of Edmonton, AB, CANADA; Steve Rapanos
13 University of California, Davis; Richard Battersby (Coverage)
14 County of Sonoma, CA; David Worthington
15 San Bernardino County, CA; Roger Weaver (Coverage)
16 Eugene Water & Electric Board, OR; Gary Lentsch
17 City of Oceanside, CA; Jeffery Hart
17 County of San Diego, CA; Sharyl Blackington
19 Manatee County, FL; Michael Brennan
20 City of Anaheim, CA; Julie Lyons
21 City of Austin, TX; Gerry Calk
22 Alabama Dept. of Transportation; Ronald Pruitt
22 City of Tulsa, OK; Brent Jones
24 City of Phoenix, AZ; Joe Giudice
25 City of Dublin, OH; Darryl Syler
26 City of Lakeland, FL; Gary McLean
27 City of Fayetteville, AR; Dennis Pratt
28 City of Tacoma, WA; Fred Chun
29 City of Tamarac, FL; Vince Sciacca
30 Montgomery County, MD; William Griffiths
31 City of Boise, ID; Craig Croner
32 Alachua County, FL; Gerald Bailey
33 City of Colorado Sprints, CO; Tom Monarco
34 City of Ames, IA; Paul Hinderaker
35 City of Tempe, AZ; Kevin Devery
36 Volusia County, FL; George Baker
37 City of Fairifeld, CA; David Renschler (Coverage)
38 NYC Fleet, NY; Keith Kerman
39 City of Eugene, OR; Tony Jobanek
39 DeKalb County, GA; Greg Brake
39 King County, WA; Jennifer Lindwall
42 City of Huntington Beach, CA; Robert LaRoche
43 City of Bellevue, WA; Fleet Management Team
44 City of Tampa, FL; Tim Perry
45 Air Force Element Vehicle and Equip. Mgmt. Support Office, VA; Randy Livermore (Coverage)
46 City of Mesa, AZ; Pietro Scarafiotti
47 Houston Independent School District, TX; Mark Swackhamer
48 Alameda County, CA; Doug Bond
48 Atlantic County Utilities Authority, NJ; Gene Petitt (Coverage)
50 Washington State Dept. of Transportation; Greg Hansen
51 City of Fort Lauderdale, FL; John Rencher
52 City of Little Rock, AR; Wendell Jones
53 City of Tucson, AZ; Tammy Smith (interim)/Gary Lowe
53 University of Washington; Ron Kahler
55 City of Fort Collins, CO; Ken Mannon
56 Palm Beach County Sheriff''s Office, FL; Alan Lane
57 City of Long Beach, CA; Erik Sund
58 City of Reno, NV; Don Simith
59 City of Vancouver, BC, CANADA; Doug Smith
60 City of Riverside, CA; Kris Martinez
61 City of Milwaukee, WI; Jeffrey Tews
62 Canyon County Fleet, ID; Mark Tolman
63 City of Indianapolis, IN; Bill Rogers
64 New York City Police Department, NY; Gregory Dimesa
65 State of Delaware; Terry Barton
66 Sandia National Laboratories, NM; Mark Crawford
67 City of Roseville, CA; Eric Kaiser
68 Town of Buckeye, AZ; Michael DePaulo
69 Washoe County, NV; David Gonzales
70 State of Utah; Sam Lee
71 City of Thousand Oaks, CA; Larry McKinney
72 City of Oakland, CA; Ken Bailey
73 North Dakota Dept. of Transporation; Robin Rehborg
74 City of Glendale, CA; Karl Vogeley
74 City of Orlando, FL; David Dunn (Video of recognition by Mayor/City Council look at 2:50)
76 Sarasota County Fleet Services, FL; Gregory Morris
77 Tacoma Public Utilities, WA; Aaron Alvarado
78 City of Boston, MA; Jim McGonagle
79 Pasco County Fleet Management, FL; Stephen McNaughton
80 County of Riverside, CA; Robert Howdyshell
81 City of Concord, NC; Daniel Nuckolls
82 City of Longview, WA; Dan Zenger
83 Town of Fishers, IN; Keith Condra
84 Tinker Air Force Base, OK; Victoria Hoppes
84 City of Denton, TX; Terry Kader
86 State of Kentucky, KY; Pete McDonald
87 Richland County, SC; Bill Peters
88 CPS Energy (San Antonio, TX); David Dettman (page 6 of newsletter
| full newsletter (2 MB))
88 Town of Jonesborough, TN; Gary Lykins (press coverage)
90 City of Beverly Hills, CA; Rene Biadoma
91 Port Authority of New York and New Jersey; Jim Reinish
92 City of Irving, TX; Ramiro Lopez
93 DC Water; Timothy Fitzgerald
94 City of Ormond Beach, FL; Facundo Tassara (Coverage)
95 Broward Sheriff's Office, FL; Scott Barnett
96 Prince William County, VA; Thomas Westergaard
97 Forest Preserve District of DuPage County, IL; Michael Webster
97 Knoxville Utilities Board, TN; Chris Wilson
99 Collier County, FL; Daniel Croft
100 Wake County Governement, NC; Thomas E. Kuryla

Honorable Mentions (Alphabetical Order)

Arapahoe County, CO; Randy Campbell
Austin I.S.D. Transportation, TX; Kourosh Hafezizadeh
City of Bowling Green, KY; Barry Harris
City of Chicago, IL; Walter West
City of Chico, CA; Erik Gustafson
City of College Station, TX; Troy Pemberton
City of Durham NC; Joe Clark
City of Fargo, ND; Harold Pedersen
City of Kissimmee, FL; Desiree Matthews
City of Marietta, GA; Eric Johnston
City of Naperville, IL; James Inglese
City of Naples, FL; Buddy Bennett
City of Omaha, NE; Marc McCoy
City of Roanoke, VA; Dave Champagne
City of San Clemente, CA; Mark Murphy
City of Thornton, CO; Jim Gilbert
Cobb County, GA; Al Curtis
County of Los Angeles, CA; Keith Lehto
Harford County, MD; Warren Patrick
Minnesota Dept. of Natural Resources; Dave Schiller
Orange County Public Schools, FL; Ronnie McCallister
Orange County Sanitation District, CA; Chuck Forman
Pharr-San Juan-Alamo ISD, TX; Transportation Department
Salt Lake City, UT; David Childress
UC San Diego, CA; Jim Ruby

Winners from previous years...


Sponsors of the 2014 100 Best Fleets in North America contest:

      

      

      

      

 


Contact us  

Privacy Policy