This year's Green Fleet Awards Winners are announced. Click here!  
   

Home

Seminars

    Seminar benefits
    Testimonials

    Schedule

    Host a seminar

    Photos

100 Best Fleets

    Testimonials
    About The 100 Best

    Criteria

    Application

    Current winners

    Past winners

Green Fleet Award

    About The Award

    Application

    Current winners

    Past winners

Clean Cities

Advertise with us

    Benefits

    Application

100 Best merchandise

100 Best Book

100 Best Audit

Business Tools

Fleet Manager's Poem

Register with us

About us

Contact us

 

2012 Winners
The 100 Best Fleets in North Americaâ„¢!



Winners of the The 100 Best Fleets in North America in Denver, CO in June 2012. (See below for listing. Click on photo for higher resolution version.)

The100 Best Fleets in North America for 2012 are listed below followed by the Honorable Mentions for 2012.

The judges for this year's program were Samuel Lamerato, City of Troy, MI; Steve Riley, City of Coral Gables, FL; John Hunt, City of Portland, OR, and Bob Stanton, Hillsborough County, FL.

The 100 Best Fleets (Rank Order)

1     City of Seattle (Washington) - Dave Seavey (Blog Post from Mayor of Seattle)


Seattle Mayor Michael McGinn and the Seattle fleet team accepting the award for being #1 amongst The 100 Best Fleets in North America in 2012.

2     City of Columbus Division of Fleet Management (Ohio) - Kelly Reagan


Kelly Regan, Fleet Manager, City of Columbus and (left) Mayor Coleman of Columbus (right).

3     City of Culver City (California) - Paul Condran


Culver City (CA) celebrating their #3 ranking in The 100 Best Fleets in North America.

4     Denver Fleet Management Division (Colorado) - Ernie Ivy
5     City of Rochester Equipment Services (New York) - Michael Quattrone


6     City of Conroe (Texas) - Tom Higgs
7     City of Mesa, Fleet Services Department (Arizona) - Peter Scarafiotti MEng. CAFM, CEM, CPFP.
8     City of Sacramento - General Services - Fleet (California) - Keith Leech
9     City of Fort Worth (Texas) - Wayne Corum
10   City of Colorado Springs (Colorado) - Tom Monarco
10   City of Santa Ana, Facilities, Fleet and Central Stores Division (California) - Rick Longobart
12   City of Bellevue (Washington) - Peter Bednar
13   City of Edmonton - Fleet Services (Alberta, Canada) - Steve Rapanos
14   City of Fort Lauderdale Fleet Services (Florida) - John L. Rencher
15   Prince George's County, Fleet Management Division, Office of Central Services (Maryland) - Richard Hilmer (Press)
16   Dakota County Fleet Management (Minnesota) - Kevin L. Schlangen, CPFP
17   City of Moline Fleet Services (Illinois) - J.D. Schulte
18   City of Austin Fleet Services (Texas) - Gerald "Gerry" Calk
19   City of Fort Wayne (Indiana) - Larry Campbell CPFP
20   King County Fleet Administration (Washington) - Jennifer Lindwall
21   Indianapolis Fleet Services (Indiana) - Bill Rogers


The Mayor of Indianapolis, Gregory A. Ballard (L), accepting the award for their 21st place finish in the
100 Best Fleets for 2012 from Tom C. Johnson.

22   Montgomery County (Maryland) - Michael Atkinson
23   City of Fayetteville (Arkansas) - Dennis Pratt
24   City of Riverside (California) - Kristine Martinez
25   City of Lakeland Fleet Management (Florida) - Gary McLean
26   City of Eugene (Oregon) - Tony Jobanek
27   San Bernardino County Fleet Management (California) - Roger Weaver
28   Manatee County Fleet Services (Florida) - Michael J. Brennan, CEM (Press Release)
29   City of Fort Collins (Colorado) - Tracy Ochsner
30   UC Davis (California) - Richard Battersby
31   City of Boise (Idaho) - Craig Croner
32   DeKalb County PW- Fleet Management (Georgia) - Greg Brake
33   San Antonio Water System (Texas) - David Allen Kilbourne
34   City of Oceanside (California) - Jeffery Hart
35   City of Tulsa, Equipment Management Department (EMD) (Oklahoma) - Brent Jones
36   Eugene Water & Electric Board (Oregon) - Gary Lentsch


Eugene Water & Electric Board Fleet Services celebrating.

37   Palm Beach County (Florida) - Douglas Weichman CAFM
38   County of Riverside Purchasing & Fleet Services (California) - Robert J. Howdyshell
39   County of Sonoma Fleet Operations (California) - David Head

40   Monroe County Fleet (New York) - Mr. Melvin Rose
41   City of Glendale (California) - Karl Vogeley
42   City of Concord (North Carolina) - Daniel Nuckolls
43   Alachua County Fleet Management (Florida) - Gerald D. Bailey
44   Collier County (Florida) - Daniel A. Croft
45   Town of Buckeye (Arizona) - Michael DePaulo,CPFP
46   City of Tamarac (Florida) - Vince Sciacca
47   City of Beverly Hills (California) - Rene Biadoma
47   NDDOT State Fleet Services (North Dakota) - Paul Hanson
49   City of Ames (Iowa) - Paul Hinderaker
50   Alameda County (California) - Douglas Bond
51   City of Huntington Beach (California) - Robert L. LaRoche
52   Houston Independent School District (Texas) - Mark Swackhamer
53   City of Long Beach Fleet Services (California) - Leslie Horikawa
53   City of Thousand Oaks (California) - Larry McKinney
55   State of Delaware Office of Fleet Management (Delaware) - D. Terry Barton
56   New York City Police Department (New York) - Gregory Dimesa
57   Arapahoe County (Colorado) - Randy Campbell
58   City of Tampa, Public Works Department, Fleet Management Division (Florida) - Tim Perry
59   New York City Department of Citywide Administrative Services (New York) - City of New York Fleet
59   SRP (Arizona) - Jim Wood
59   Town of Jonesborough Fleet Maintenance (Tennessee) - Gary Lykins
62   Sandia National Laboratories (New Mexico) - Mark Crawford
63   City of Dublin (Ohio) - James Darryl Syler


City of Dublin (OH) celebrating.

63   City of Little Rock Fleet Services Department (Arkansas) - Wendell Jones
65   City of Irving Fleet Services (Texas) - Ramiro Lopez
66   City of Goodyear (Arizona) - Richard Sweepe
67   Pasco County Fleet Management (Florida) - Stephen R. McNaughton, CAFM
68   City of San Clemente (California) - Mark Murphy
69   City of Henderson - Public Works / Fleet (Nevada) - Robert Murnane, P.E.
70   City of Tempe (Arizona) - Aaron Alvarado
71   City of Vancouver - Equipment Services (British Columbia, Canada) - Doug C. Smith
72   Forest Preserve District of DuPage County (Illinois) - Michael R. Webster
73   72nd LRS/LGRV, Tinker Air Force Base (Oklahoma) - Victoria Hoppes
74   University of Washington (Washington) - Ron Kahler
74   Washington State Department of Transportation (WSDOT) (Washington) - Greg Hansen
76   City of Fargo (North Dakota) - Harold Pedersen
77   Kentucky Division of Fleet Management (Kentucky) - Pete McDonald
78   City of Thornton (Colorado) - Jim Gilbert
79   County of San Diego (California) - Sharyl Blackington
79   UC San Diego (California) - Jim Ruby
81   Palm Beach Sheriff's Office (Florida) - Alan Lane
82   Canyon County Fleet (Idaho) - Mark Tolman
83   Augusta-Richmond County (Georgia) - Ron Crowden
84   Alabama Department of Transportation (Alabama) - Ronald Pruitt
84   City of Chico (California) - Erik Gustafson
84   Harford County Government (Maryland) - Warren Patrick
84   Wake County (North Carolina) - Thomas Kuryla
88   Minnesota Dept. of Natural Resources (Minnesota) - Dave Schiller
89   City of Chicago, Department of Fleet and Facility Management (Illinois) - Walter West
90   City of Sioux City (Iowa) - Curt Miller
91   Atlantic County Utilities Authority (New Jersey) - Gene Petitt
91   Prince William County Dept. of Public Works-Fleet Management Division (Virginia) - Matthew F. Villareale
93   Broward Sheriff's Office (Florida) - Scott Barnett, Fleet Director
94   Citrus County Fleet Maintenance (Florida) - Lon Frye
95   State of Colorado Department of Personnel & Administration (Colorado) - Art Hale
96   City of College Station (Texas) - Bill Johnson
97   City of Orlando (Florida) - David L. Dunn, CFM
97   Orange County Sanitation District (California) - Chuck Forman
99   NASA (Florida) - NASA Kennedy Space Center
100 City of Fairfield (California) - David Renschler

Honorable Mentions (Alphabetical Order)

Alameda County Public Works Agency (California) - Keith LaHaie
City of Anaheim Fleet & Facility Services (California) - Julie Lyons
City of Littleton, CO (Colorado) - Alan Brown
City of Marietta/BLW (Georgia) - Scott Lawler
City of Naples (Florida) - Ray (Buddy) Bennett
City of Peoria (Arizona) - City of Peoria Fleet Services
City of Tacoma (Washington) - Frederick Chun
DC Water (District of Columbia) - OZ Fuller
Fort Meade DOL (Maryland) - Jeff Iafrati
Fort Riley/GSA (Kansas) - Neal Carson
JBLM Wheeled Vehicle Maintenance (Washington) - Michor Gentemann
Jefferson County (Colorado) - Buck Benke
Knox County Fleet Service Center (Tennessee) - Phillip May
Knoxville Utilities Board (Tennessee) - Jamie Davis
Minnehaha County Highway Department (South Dakota) - DJ Buthe
Town of Fishers (Indiana) - Keith Condra

Winners from previous years...


Sponsors of the 2014 100 Best Fleets in North America contest:

      

      

      

      

 


Contact us  

Privacy Policy