Home

Seminars

    Seminar benefits
    Testimonials

    Schedule

    Host a seminar

    Photos

100 Best Fleets

    Testimonials
    About The 100 Best

    Criteria

    Application

    Current winners

    Past winners

Green Fleet Award

    About The Award

    Application

    Current winners

    Past winners

Clean Cities

Advertise with us

    Benefits

    Application

100 Best merchandise

100 Best Book

100 Best Audit

Business Tools

Fleet Manager's Poem

Register with us

About us

Contact us

 
 

2010 Winners
The 100 Best Fleets in the Americas™!

 
     
 


Winners with awards at conference


#1 Fleet: City of Troy, MI:
Samuel P. Lamerato


 #68 Fleet: San Antonio Water's fleet team with Tom C. Johnson

100 Best Fleets in Rank Order

  1. City of Troy MI (Samuel P. Lamerato, CPFP)
  2. City of Portland OR (John S. Hunt, CPFP)
  3. Polk County FL Fleet Management (Robert C. Stanton)
  4. City of Oxnard CA (Dan Berlenbach)
  5. Denver CO Fleet Management Division (Ernie Ivy)
  6. City of Fayetteville AR Fleet Operations (Dennis Pratt)
  7. City of Culver City CA (Paul Condran)
  8. City of Fort Lauderdale FL Fleet Services (Ken Kalen)
  9. Manatee FL County (Michael Brennan)
 10. City of Moline IL (J.D. Schulte)
 11. City of San Diego CA Fleet Services Division (John E. Alley)
 12. San Bernardino CA County Fleet Management Department (Roger Weaver)
 13. Sarasota FL County Fleet Services (Gregory E. Morris)
 14. Las Vegas NV Valley Water District (James Morwood)
 15. City of Fort Worth TX - Equipment Services Department (Wayne Corum)
 16. City of Columbus OH Fleet Management Division (Kelly Reagan)
 17. Virginia Department of Transportation (Erle W. Potter, P.E., C.E.M.)
 18. City of Concord NC (Daniel Nuckolls, CAFM)
 19. City of Fresno CA (Jim Schaad)
 20. Palm Beach FL County (Douglas Weichman CAFM)
 21. City of Sacramento CA - General Services - Fleet Management Division (Keith Leech)
 22. Broward FL Sheriffs Office - First Vehicle Services (Michael Best)
 23. King WA County Fleet Administration (Jennifer Lindwall)
 24. City of Long Beach CA Fleet Service (Leslie Horikawa-Thiede)
 25. City Of Vancouver BC - Equipment Services (Doug C. Smith)
 26. City of Colorado Springs CO (Tom Monarco)
 27. City of Oceanside CA (Jeffery Hart)
 28. City of Chesapeake VA (George S. Hrichak)
 29. City of Eugene OR (Tony G. Jobanek)
 30. Snohomish Co. WA Public Works, Fleet Mgt. Div. (Allen M. Mitchell)
 31. City of Rochester NY (Michael J. Quattrone)
 32. City of Conroe TX (Thomas Higgs)
 33. City of San Antonio TX/Fleet Operations Department (Florencio Pena)
 34. City of Seattle WA (Ken Bailey)
 35. Citrus FL County Fleet Management (Michael R. Webster)
 36. County of Contra Costa CA (Rick Ranger)
 37. Monroe NY County (Melvin Rose)
 39. Prince William VA County (Greg Compton)
 40. City of Pittsburgh PA (Jake Harvey)
 41. City of Boise ID (Craig Croner, CPFP)
 42. City of New York NY DCAS Managed Fleet (Stephen J. Weir)
 43. City of Durham NC (Larry K. Cash)
 44. Alachua FL County Fleet Management (Ray Griffin)
 45. Arizona Department of Transportation (William Kohn)
 46. US Air Force 99 LRS NV (Mr Honolito Directo)
 47. City of Glendale AZ (David Harvey)
 48. City of Denton TX (Mike Ellis)
 49. City of Lynchburg VA Fleet Services (John Mc Corkhill, CFM, CAFM, CEM, CPFP)
 50. University of California, Davis (Richard Battersby)
 51. City of Riverside CA (Kris Martinez)
 52. Arapahoe CO County (Donald G. Carson)
 53. Indianapolis IN Dept. of Public Works - Fleet Services (John Williams)
 54. Joint Base Lewis McChord Fleet Operation WA (Jeff Iafrati)
 55. City of Goodyear AZ (Richard Sweepe)
 56. University of Minnesota (Bill Stahlmann)
 57. City of Tampa FL Public Works Department, Fleet Maintenance Division (Tim Perry)
 58. Collier FL County Fleet Management Dept. (Daniel A. Croft)
 59. County of Sonoma CA Fleet Operations Division (Dave Head)
 60. Eagle CO County - Fleet Services (Gusty Kanakis)
 61. State of Delaware, Fleet Services (Terry Barton)
 62. Alameda CA County General Services Agency (Doug Bond)
 63. City of Fairfield CA (David Renschler)
 64. City of Corona CA (Steve Szueber)
 65. City of Marietta/BLW GA (Scott Lawler)
 66. State of Colorado (Art Hale)
 67. City of San Clemente CA (Mark Murphy)
 68. San Antonio TX Water System (David Kilbourne)
 69. University of Washington (Anne Eskridge)
 70. City of Wilmington DE (Ed Stone)
 71. GSA Heartland Region Fleet-Ft. Riley KS (Michael Powell)
 72. Wake NC County Fleet Operations (Thomas Kuryla)
 73. City of Tacoma WA (Frederick Chun)
 74. University of Kentucky (Ted Walker)
 75. City of Minneapolis MN (John Scharffbillig)
 76. Harford MD County Government (Warren Patrick)
 77. Sandia National Laboratories Fleet Services NM (Mark Crawford)
 78. City of New York NY Parks & Recreation (Keith Kerman)
 79. New York City NY Police Department (Robert Martinez)
 80. City of Plano TX Fleet Services (Reid Choate)
 81. City of Longview WA Fleet Services (Dan Zenger)
 82. City of Sunrise FL (Hameed Kahn)
 83. Cecil MD County Government (Craig Whitford)
 84. Hazlet NJ Township (David Rooke)
 85. Town of Buckeye AZ (Michael DePaulo)
 86. City of Irving TX (Ramiro Lopez)
 87. City of Littleton CO Fleet Services (Alan Brown)
 88. City of Mesa AZ (Pietro Scarafiotti CDM. CAFM CEM)
 89. Richland SC County (Bill Peters)
 90. Allegheny PA County (Bob Gillner)
 91. Augusta-Richmond GA County (Ron Crowden)
 92. Florida Department of Transportation (Edwin Aponte)
 93. City of Fernandina Beach FL
 94. State Of Kentucky (Forrest Banta)
 95. City of Fort Myers FL (Kenneth Sibley)
 96. City of Topeka Kansas, Fleet Services Division (Ron Raines)
 97. SRP Phoenix AZ (Jim Wood)
 98. City of Santa Ana CA (Rick D. Longobart)
 99. City of Miami FL (Jose E. Davila Sr.)
100. City of Thornton CO (Mike Skipper)

Honorable Mentions for 2010 in Alphabetical order

Austin TX Independent School District
Baldwin County GA
Boston MA Publican School
Canyon County ID Fleet
Charlotte County FL Fleet Management
City of Atlantic Beach FL
City of Bakersfield CA
City of Bristol CT School Bus facility
City of Coconut Creek FL
City of Edmonton AB Fleet Services
City of Houston TX
City of Irving TX Police and Fire Light Duty Fleet
City of Jacksonville Beach FL
City of Kamloops BC
City of Lewisville TX
City of Longmont CO
City of McKinney TX
City of Miami Gardens FL
City of Moultrie GA
City of Newport RI
City of Oneonta NY
City of Pflugerville TX
City of Port St Lucie FL
City of Roanoke VA
City of Santa Monica CA
City of Suffolk VA
City of Sumter SC
City of Syracuse NY
City of Winter Garden FL
County of Peoria IL
Dallas County Schools TX
Dallas Police Department TX
Darlington County SC
District of Columbia Metropolitan Police Department
District of Columbia Water and Sewer Authority
Emergency Health Services, Dartmouth NS
Florence County SC
Georgetown County SC
Knox County TN
Knoxville TN Utilities Board
La Plata County CO
Liberty County GA
Maricopa County AZ
Minnesota Dept. of Natural Resources
Monterey County CA
Montgomery Twp. NJ
NASA Glenn Research Center (OH)
Neptune Township NJ
Nevada Department of Transportation, Equipment Division
Oklahoma Department of Central Services
Pasco County FL Board of County Commissioners
Public Works Fleet Management, Norman OK
Riverside County CA Purchasing & Fleet Services
Space Coast Area Transit - Brevard County FL
State of Utah - Division of Fleet Operations
The City of Alcoa TN
The City of Claremore OK
Town of Davie FL
Town of Mount Pleasant, SC

 

 
  Winners from other years...

Sponsors of the 2017 100 Best Fleets in the Americas contest:

      

      

      

      

Ward logo       


Contact us  

Privacy Policy